Radio Jerevan aneb jedna „krádež“ na základní škole v Praze 2

10. 02. 2012 15:33:00
Koncem října minulého roku převzala řada deníků zprávu ČTK, ve které místostarosta Prahy 2 pro školství Jan Pech (ČSSD) sdělil novinářům, že Rada MČ Praha 2 neprodleně odvolala z funkce ředitelku Základní školy u sv. Štěpána. Důvodem mělo být používání nelegálního počítačového vybavení na této škole, které údajně odhalila kontrola provedená společností Microsoft. Titulky citovaly Jana Pecha v tom smyslu, že MČ Praha 2 hrozí ze strany Microsoftu stotisícová až milionová pokuta, kteroužto hrozbu se ovšem hrdinný místostarosta ze všech sil pokouší odvrátit: http://www.denik.cz/regiony/skolaci-pracovali-na-nelegalnim-softwaru20111027.html Media již ovšem prakticky nezaznamenala, že ani ne dva měsíce poté Rada své rozhodnutí revokovala a paní ředitelka se do své funkce vrátila.

O osobní averzi místostarosty Pecha vůči dotyčné dámě si již drahnou dobu cvrlikali vrabci na všech střechách naší městské části. Tato bývalá ředitelka ZŠ Legerova se totiž postavila na stranu rodičů žáků této školy, když počátkem minulého roku veřejně protestovali proti záměru pana Pecha přestěhovat tuto tradiční specializovanou školu pro děti s poruchami učení. Vendeta ze strany mocných tedy na sebe nenechala dlouho čekat. Již brzy se ale ukázalo, že mediální bublina, kterou vypustil pan místostarosta, si v ničem nezadala se zprávami populárního Rádia Jerevan. Audit ve škole totiž neprovedla a dokonce ani nezadala firma Microsoft, jak to bylo prezentováno mediím i vyděšeným radním, kteří následně zvedli ruku pro odvolání, aniž by paní ředitelka dostala prostor se k výsledkům auditu vyjádřit. Microsoft se ihned od celé záležitosti písemně distancoval a ejhle, co čert nechtěl, vzápětí vyšlo najevo, že ředitel divize soukromé firmy, který tzv. audit ve škole osobně (!) skutečně prováděl, je funkcionářem ČSSD v sousední městské části a shodou okolností tedy stranickým kolegou pan Pecha. Marně se náš zastupitelský klub pídil a pídí dodnes po tom, kdo tedy vlastně „audit“ zadal, kolik stál a kdo ho zaplatil. Pan „auditor“ se totiž poté, co byl paní ředitelkou napoprvé vypoklonkován ze školy, vrátil s dodatečným pověřením starosty MČ Praha 2 Jiřího Palusky. I tohle může být důvodem, proč se pan starosta zuby-nehty bránil tomu, aby pozastavil účinnost příslušného usnesení až do prošetření celé záležitosti, o což ho náš klub zastupitelů marně žádal. Výsledek auditu byl totiž evidentně místostarostou Pechem účelově dezinterpretován. Jak se ukázalo, bylo pouze třeba doplnit náležitosti několika faktur formálního charakteru a celá záležitost mohla být vyřešena bez mediálního humbuku, který poškodil školu, ředitelku osobně a nakonec i samotného zřizovatele, tedy Městskou část Praha 2. A nebýt zásahu bývalé starostky a současné radní MČ Jany Černochové, mohlo být dokonce ukvapeně vypsáno výběrové řízení na místo nového ředitele školy ještě před řádným prošetřením, zda důvody k odvolání paní ředitelky jsou opravdu relevantní a nezpochybnitelné.

Na první pohled se tedy může nezasvěcenému zdát, že celá „kauza“ vlastně skončila po sedmi týdnech takřka filmovým happy-endem. Paní ředitelka předložila požadované doklady a Rada MČ ji vrátila znovu do funkce. Můžeme ale hovořit o skutečně šťastném průběhu této kauzy i šťastném konci? Mediální bublina o „kradeném sofwaru“ a hrozbě milionové pokuty se sice záhy rozplynula, ovšem starosta Paluska nebyl ochoten si sundat klapky z očí a vyjmout ucpávky z uší dokud se neocitl tváří v tvář žalobě, která Městské části hrozila. Tentokrát ovšem skutečně a nikoli ze strany Microsoftu, jak bylo vytrubováno do světa, ale ze strany křivě obviněné ředitelky, která se naštěstí arogance moci nezalekla. A to žalobě nejen za náhradu ušlé mzdy, ale i za poškození jejího dobrého jména. Jak z úst místostarosty, tak dokonce i starosty, padaly totiž veřejně právě výrazy jako krádež. A to, že by Městská část velmi pravděpodobně musela sáhnout hluboko do kapsy, potvrdil i externí právní rozbor, který si nakonec MČ objednala u renomované právní kanceláře. I přesto však stál tenhle příběh s rádoby hollywoodským koncem daňové poplatníky slušné peníze. Náklady na služby externí advokátní kanceláře lze totiž odhadnout zhruba na čtvrt milionu korun, což je spolu s vyplacenou náhradou ušlé mzdy ředitelky a dosud nevyčíslenou částkou za onen „audit“až příliš velká daň za aroganci moci a nezvládnuté emoce těch, kteří psali scénář tohoto příběhu....

Celou kauzu nyní šetří Kontrolní výbor Zastupitelstva MČ Praha 2 a skutečným happy-endem by mělo být teprve vyvození odpovědnosti těch činitelů samosprávy, kteří pochybili, včetně jejich povinnosti uhradit z vlastních prostředků veškeré finanční náklady, které obci jejich nezodpovědným jednáním vznikly.

A na závěr ještě kontrolní otázka: Zkuste, prosím, hádat, jestli se pan místostarosta či pan starosta paní ředitelce nakonec alespoň omluvili..... Pokud odpovíte ano, dám ještě jednu kontrolní otázku: Kde to, prosím vás, žijete???

Autor: Otto Schwarz | pátek 10.2.2012 15:33 | karma článku: 25.27 | přečteno: 1694x

Další články blogera

Otto Schwarz

Veřejná debata s občany? Až s křížkem po funuse…. a Černochová za sloupem.

Kauza kácení zdravých vzrostlých stromů v centru Prahy, které padají za oběť velkorysému plánu radnice Prahy 2 na výstavbu sportovního areálu, hýbe naší městskou částí.

26.6.2019 v 16:03 | Karma článku: 28.22 | Přečteno: 1013 | Diskuse

Otto Schwarz

ODS v Praze 2 krade.

A to zcela bezostyšně, bez skrupulí a ani to neskrývá, ba právě naopak. Seznam lupu modrého ptáka je dokonce veřejně prezentován na webových stránkách ODS Praha 2. Nevěříte?

25.9.2018 v 12:50 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 1246 | Diskuse

Otto Schwarz

Cenzura v radničních Novinách Prahy 2 s blížícími se volbami přitvrzuje.

Kauza zadržování pošty členům Zastupitelstva Prahy 2 úřadem této městské části vstoupila do další fáze. Tentokrát se „vyznamenala“ redakční rada radničního periodika složená v drtivé většině ze zástupců koalice ODS+TOP09+OSB.

28.5.2018 v 17:14 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 296 | Diskuse

Otto Schwarz

Jak první "dáma“ ODS zfackovala zastupitele – exkurze do politické historie Prahy 2.

"Ke včerejšímu incidentu se hrdě hlásím....nebyl to zkrat.“ konstatuje první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v článku, který přinesl včerejší TÝDEN cz. Co se konkrétně odehrálo na pondělním jednání zastupitelstva Prahy 2?

28.2.2018 v 14:22 | Karma článku: 31.10 | Přečteno: 2113 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Apollo 11 dělilo jen pár sekund od katastrofy

Příběh Apolla 13 je notoricky známý nejen všem notorikům. Málokdo ale ví, že i loď Apollo 11 dělilo od katastrofy jen několik málo sekund

17.7.2019 v 17:49 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 662 | Diskuse

Marek Valiček

Mopička a striptýz v ranní zahradě

V dobách mého malého dětství chodily v létě po zahradách kolem našich chalup ženský oblečený jen v podprsence, kalhotkách a kuchyňské zástěře. Nad zadečkem měly z tkalounů uvázané mašličky a vypadaly jako tanečnice z Moulin Rouge.

17.7.2019 v 10:54 | Karma článku: 35.21 | Přečteno: 2118 | Diskuse

Beata Krusic

Do kostela Boha hledat nechodím

A kam tedy chodím, když v Něj hluboce věřím? No přeci do přírody, do svého těla, k lidem, k umění...

17.7.2019 v 8:51 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 388 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Kukuřičné plátky chutnají jako bakelit. Trabant s tuňákem

Ráno už jsem věděl, co mě čeká, takže jsem ani tolik nenadával, že kafe nechutná jako kafe, ale jako kafe s čímsi, co vzdáleně připomíná mléko. Asi zkusím turka, vrátím se ke staré žižkovské klasice.

17.7.2019 v 8:27 | Karma článku: 21.70 | Přečteno: 859 | Diskuse

Michal Pohanka

Mistrovství světa v depresi v Londýně! Možná se ho na podzim zúčastním, držte mi palce!

Trénuju poctivě. Už to nebude dlouho trvat a dostanu se mezi českou depresentační elitu. Přestal jsem mluvit a v posteli jsem se už dvakrát pokálel. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to velmi nadějně!

16.7.2019 v 19:48 | Karma článku: 27.83 | Přečteno: 2243 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 785

Provozovatel soukromé zubní ordinace na pražských Vinohradech (21 let). Celoživotní fanda fotbalové Sparty Praha, britské kapely Jethro Tull, mistra Richarda Wagnera a v posledních letech i nadšený golfista s HCP 25,4.

V období 2012-2014 působil na radnici Prahy 2 jako zástupce starostky. Nejprve jako radní pro oblast kultury, později jako radní pro hospodářskou činnost.

V posledních komunálních volbách na podzim 2018 byl zvolen již potřetí v řadě členem zastupitelstva MČ Praha 2.

V současné době člen KDU-ČSL, působí na Praze 2 jako opoziční zastupitel v rámci subjektu DVOJKA SOBĚ.

Najdete na iDNES.cz