Radio Jerevan aneb jedna „krádež“ na základní škole v Praze 2

10. 02. 2012 15:33:00
Koncem října minulého roku převzala řada deníků zprávu ČTK, ve které místostarosta Prahy 2 pro školství Jan Pech (ČSSD) sdělil novinářům, že Rada MČ Praha 2 neprodleně odvolala z funkce ředitelku Základní školy u sv. Štěpána. Důvodem mělo být používání nelegálního počítačového vybavení na této škole, které údajně odhalila kontrola provedená společností Microsoft. Titulky citovaly Jana Pecha v tom smyslu, že MČ Praha 2 hrozí ze strany Microsoftu stotisícová až milionová pokuta, kteroužto hrozbu se ovšem hrdinný místostarosta ze všech sil pokouší odvrátit: http://www.denik.cz/regiony/skolaci-pracovali-na-nelegalnim-softwaru20111027.html Media již ovšem prakticky nezaznamenala, že ani ne dva měsíce poté Rada své rozhodnutí revokovala a paní ředitelka se do své funkce vrátila.

O osobní averzi místostarosty Pecha vůči dotyčné dámě si již drahnou dobu cvrlikali vrabci na všech střechách naší městské části. Tato bývalá ředitelka ZŠ Legerova se totiž postavila na stranu rodičů žáků této školy, když počátkem minulého roku veřejně protestovali proti záměru pana Pecha přestěhovat tuto tradiční specializovanou školu pro děti s poruchami učení. Vendeta ze strany mocných tedy na sebe nenechala dlouho čekat. Již brzy se ale ukázalo, že mediální bublina, kterou vypustil pan místostarosta, si v ničem nezadala se zprávami populárního Rádia Jerevan. Audit ve škole totiž neprovedla a dokonce ani nezadala firma Microsoft, jak to bylo prezentováno mediím i vyděšeným radním, kteří následně zvedli ruku pro odvolání, aniž by paní ředitelka dostala prostor se k výsledkům auditu vyjádřit. Microsoft se ihned od celé záležitosti písemně distancoval a ejhle, co čert nechtěl, vzápětí vyšlo najevo, že ředitel divize soukromé firmy, který tzv. audit ve škole osobně (!) skutečně prováděl, je funkcionářem ČSSD v sousední městské části a shodou okolností tedy stranickým kolegou pan Pecha. Marně se náš zastupitelský klub pídil a pídí dodnes po tom, kdo tedy vlastně „audit“ zadal, kolik stál a kdo ho zaplatil. Pan „auditor“ se totiž poté, co byl paní ředitelkou napoprvé vypoklonkován ze školy, vrátil s dodatečným pověřením starosty MČ Praha 2 Jiřího Palusky. I tohle může být důvodem, proč se pan starosta zuby-nehty bránil tomu, aby pozastavil účinnost příslušného usnesení až do prošetření celé záležitosti, o což ho náš klub zastupitelů marně žádal. Výsledek auditu byl totiž evidentně místostarostou Pechem účelově dezinterpretován. Jak se ukázalo, bylo pouze třeba doplnit náležitosti několika faktur formálního charakteru a celá záležitost mohla být vyřešena bez mediálního humbuku, který poškodil školu, ředitelku osobně a nakonec i samotného zřizovatele, tedy Městskou část Praha 2. A nebýt zásahu bývalé starostky a současné radní MČ Jany Černochové, mohlo být dokonce ukvapeně vypsáno výběrové řízení na místo nového ředitele školy ještě před řádným prošetřením, zda důvody k odvolání paní ředitelky jsou opravdu relevantní a nezpochybnitelné.

Na první pohled se tedy může nezasvěcenému zdát, že celá „kauza“ vlastně skončila po sedmi týdnech takřka filmovým happy-endem. Paní ředitelka předložila požadované doklady a Rada MČ ji vrátila znovu do funkce. Můžeme ale hovořit o skutečně šťastném průběhu této kauzy i šťastném konci? Mediální bublina o „kradeném sofwaru“ a hrozbě milionové pokuty se sice záhy rozplynula, ovšem starosta Paluska nebyl ochoten si sundat klapky z očí a vyjmout ucpávky z uší dokud se neocitl tváří v tvář žalobě, která Městské části hrozila. Tentokrát ovšem skutečně a nikoli ze strany Microsoftu, jak bylo vytrubováno do světa, ale ze strany křivě obviněné ředitelky, která se naštěstí arogance moci nezalekla. A to žalobě nejen za náhradu ušlé mzdy, ale i za poškození jejího dobrého jména. Jak z úst místostarosty, tak dokonce i starosty, padaly totiž veřejně právě výrazy jako krádež. A to, že by Městská část velmi pravděpodobně musela sáhnout hluboko do kapsy, potvrdil i externí právní rozbor, který si nakonec MČ objednala u renomované právní kanceláře. I přesto však stál tenhle příběh s rádoby hollywoodským koncem daňové poplatníky slušné peníze. Náklady na služby externí advokátní kanceláře lze totiž odhadnout zhruba na čtvrt milionu korun, což je spolu s vyplacenou náhradou ušlé mzdy ředitelky a dosud nevyčíslenou částkou za onen „audit“až příliš velká daň za aroganci moci a nezvládnuté emoce těch, kteří psali scénář tohoto příběhu....

Celou kauzu nyní šetří Kontrolní výbor Zastupitelstva MČ Praha 2 a skutečným happy-endem by mělo být teprve vyvození odpovědnosti těch činitelů samosprávy, kteří pochybili, včetně jejich povinnosti uhradit z vlastních prostředků veškeré finanční náklady, které obci jejich nezodpovědným jednáním vznikly.

A na závěr ještě kontrolní otázka: Zkuste, prosím, hádat, jestli se pan místostarosta či pan starosta paní ředitelce nakonec alespoň omluvili..... Pokud odpovíte ano, dám ještě jednu kontrolní otázku: Kde to, prosím vás, žijete???

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Otto Schwarz | pátek 10.2.2012 15:33 | karma článku: 25.27 | přečteno: 1694x

Další články blogera

Otto Schwarz

ODS v Praze 2 krade.

A to zcela bezostyšně, bez skrupulí a ani to neskrývá, ba právě naopak. Seznam lupu modrého ptáka je dokonce veřejně prezentován na webových stránkách ODS Praha 2. Nevěříte?

25.9.2018 v 12:50 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Otto Schwarz

Cenzura v radničních Novinách Prahy 2 s blížícími se volbami přitvrzuje.

Kauza zadržování pošty členům Zastupitelstva Prahy 2 úřadem této městské části vstoupila do další fáze. Tentokrát se „vyznamenala“ redakční rada radničního periodika složená v drtivé většině ze zástupců koalice ODS+TOP09+OSB.

28.5.2018 v 17:14 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 294 | Diskuse

Otto Schwarz

Jak první "dáma“ ODS zfackovala zastupitele – exkurze do politické historie Prahy 2.

"Ke včerejšímu incidentu se hrdě hlásím....nebyl to zkrat.“ konstatuje první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v článku, který přinesl včerejší TÝDEN cz. Co se konkrétně odehrálo na pondělním jednání zastupitelstva Prahy 2?

28.2.2018 v 14:22 | Karma článku: 30.86 | Přečteno: 2088 | Diskuse

Otto Schwarz

Pan prezident není idiot.

Žijeme v turbulentní době v naší české kotlině: premiér v demisi, podezřelý ze spáchání trestného činu, přímí demokraté razantně se dožadující všelidového hlasování o výstavbě jednosměrné rychlostní komunikace z Bruselu do Moskvy.

9.2.2018 v 12:59 | Karma článku: 23.49 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Rozum ukřižovaný aneb s dopravními podniky k Benjaminu Buttonovi.

Velkého pátku a té významné oběti zcizením slova zneužívám. K mikropříběhu. Vlastně k anekdotě. Jenže když se jedná o revizora nebo dopravní podniky, je to spíš groteska, a jak jinak, než groteska velmi černá...

19.4.2019 v 2:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Libuše Palková

Poslední večeře jako opulentní hody

Snad nepřekvapí, že právě dnes hodlám psát o Poslední večeři. Miluju výtvarné umění, a tak vám představím tři nejzajímavější, nebo možná nejvíce diskutovaná malířská plátna, jejichž autoři se tomuto náboženskému motivu věnovali.

18.4.2019 v 21:58 | Karma článku: 9.99 | Přečteno: 323 | Diskuse

Karel Trčálek

Moje poslední večeře Páně

Co se týče posledních večeří, mám s nimi celkem bohaté zkušenosti. Dnešní doba je už prostě taková a život v ní jakbysmet

18.4.2019 v 18:13 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jana Slaninová

Zelenočtvrteční slunění

Ptáci řvou, kytky smrdí, vosy hledají místo na hnízda. Všechno je v tom nejlepším pořádku ve světě, který ještě někde JE...

18.4.2019 v 14:56 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jiří Turner

Už mají instrukce i čtenáři Markéty Šichtařové

Četl jsem polemiku s článkem paní Šichtařové. Věcnou, seriózní a slušnou polemiku. Všechno z ní se dá aplikovat i na její aktuální blog, který zaručuje autorce obdiv lidí ochotných přijmout bez pochybností komerčně žádaný přístup.

18.4.2019 v 12:28 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 1901 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 776

Provozovatel soukromé zubní ordinace na pražských Vinohradech (21 let). Celoživotní fanda fotbalové Sparty Praha, britské kapely Jethro Tull, mistra Richarda Wagnera a v posledních letech i nadšený golfista s HCP 34,5.

V roce 2013 se řízením osudu ocitl na 13.místě pražské kandidátky TOP 09 ve volbách do Poslanecké sněmovny. V komunálních volbách na podzim 2014 byl zvolen již podruhé za sebou členem zastupitelstva MČ Praha 2.

V současné době člen KDU-ČSL, působí jako opoziční zastupitel v Praze 2.

Najdete na iDNES.cz