Jak první "dáma“ ODS zfackovala zastupitele – exkurze do politické historie Prahy 2.

28. 02. 2018 14:22:46
"Ke včerejšímu incidentu se hrdě hlásím....nebyl to zkrat.“ konstatuje první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v článku, který přinesl včerejší TÝDEN cz. Co se konkrétně odehrálo na pondělním jednání zastupitelstva Prahy 2?

Pro neznalého poměrů na radnici Prahy 2 má článek jasné sdělení: zastupitel Dan Richter (OSB) se vyjádřil na mikrofon vulgárně na adresu místostarostky Michaely Mazancové (OSB), když ji označil za....ehm...pracovnici nejstaršího řemesla. Jeho kolega zastupitel Martin Jírovec (OSB) mu vylil na hlavu lahev minerálky a vše završila další místostarostka Alexandra Udženija (ODS), která dotyčnému sprosťákovi vrazila „výchovnou“ facku. ....ano, asi takhle spokojeně my si na Praze 2 žijeme.

Trochu politické historie z Prahy 2

OSB – Občané za spokojené bydlení je plný název politického subjektu, jehož reprezentanti tvoří tři čtvrtiny účastníků oné pondělní předčasné pomlázky, leč i čtvrtý účastník (fackující dáma) se na vzniku tohoto spolku aktivně podílel, byť nepřímo. Spolek OSB totiž vznikl v letech 2007-2009 a jeho členové se rekrutovali především z řad obecních nájemníků, nespokojených s tím, jak se městská část stará o zanedbané obecní domy, zatímco peníze z nájmů končí v černé díře megalomanských rekonstrukcí parků. Připomeňme si, že se jednalo o volební období, kdy nadpoloviční většinu v zastupitelstvu Prahy 2 měla ODS a v čele její oblastní organizace stála již tehdy Alexandra Udženija.

V roce 2010 dobyli bojovníci za spokojené bydlení s Richterem v čele radnici, a přestože skončili v opozici, začal pro ODS nepříjemný mazec v podobě rozkrytí několika korupčních kauz (půdní vestavby, PM Partners) doprovázených trestními oznámeními na předchozí vedení radnice (Udženija, Černochová a spol.) Aktivní v tomto směru byli především zfackovaný Richter a „polévač“ Jírovec.

Politický zvrat v roce 2014

Tváří v tvář hroutícímu se dominantnímu postavení ODS na Praze 2 zvolilo její dvojkové vedení před dalšími komunálními volbami novou strategii. Ve spolku OSB byli vytipováni lidé, kterým byla přislíbena koaliční spolupráce po dalších volbách (Jaroslav Šolc, Michaela Mazancová) výměnou za „mlčení“. Byla zde ovšem zásadní podmínka: odstavení Dana Richtera. A tento požadavek byl splněn. Nepohodlný zastupitel byl v rámci zastupitelského klubu ostrakizován a vystaven značnému tlaku na své odstoupení. Dokonce došlo ze strany koalice i k určitému „vydírání“: když se vzdáš mandátu, zařadíme dům, kde bydlíš, na seznam domů k prodeji.

Začala padat vzájemná trestní oznámení členů OSB, policie na Praze 2 ale musela šetřit i dvě trestní oznámení Dana Richtera, týkající se podezření z machinací při stavebních zakázkách ze strany radnice.

Co dodat na závěr? Tento blog nemá být v žádném případě pokusem ospravedlnit opakované vulgární chování zastupitele vůči své kolegyni, i když tentokrát alespoň nelétala jednacím sálem noční košile, kterou si paní místostarostka údajně zapomněla v Richterově posteli. Na jednání zastupitelstva rozhodně nepatří ani takovéto vulgarity, ani facky, byť se jedná o léta nastřádané emoce všech aktérů.,

Paní první místopředsedkyni ODS lze ale věřit jedno. Při pondělní fackované se z její strany evidentně nejednalo o zkrat. Zastupitel Richter leží „první dámě“ historicky v žaludku už skoro 10 let. Na rozdíl od svých kolegů ze spolku Občané za spokojené bydlení totiž nemlčí....

(Autor je členem Zastupitelstva MČ Praha 2 od roku 2010)

Autor: Otto Schwarz | středa 28.2.2018 14:22 | karma článku: 30.70 | přečteno: 2082x

Další články blogera

Otto Schwarz

ODS v Praze 2 krade.

A to zcela bezostyšně, bez skrupulí a ani to neskrývá, ba právě naopak. Seznam lupu modrého ptáka je dokonce veřejně prezentován na webových stránkách ODS Praha 2. Nevěříte?

25.9.2018 v 12:50 | Karma článku: 25.28 | Přečteno: 1170 | Diskuse

Otto Schwarz

Cenzura v radničních Novinách Prahy 2 s blížícími se volbami přitvrzuje.

Kauza zadržování pošty členům Zastupitelstva Prahy 2 úřadem této městské části vstoupila do další fáze. Tentokrát se „vyznamenala“ redakční rada radničního periodika složená v drtivé většině ze zástupců koalice ODS+TOP09+OSB.

28.5.2018 v 17:14 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 292 | Diskuse

Otto Schwarz

Pan prezident není idiot.

Žijeme v turbulentní době v naší české kotlině: premiér v demisi, podezřelý ze spáchání trestného činu, přímí demokraté razantně se dožadující všelidového hlasování o výstavbě jednosměrné rychlostní komunikace z Bruselu do Moskvy.

9.2.2018 v 12:59 | Karma článku: 23.17 | Přečteno: 1323 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jindřich Pilc

OSN volá po světové totalitě

Celá ta hysterie kolem působení člověkem vypouštěného CO2 je obrovský podvod. Nejde ani o klima, ani o záchranu planety, jde o prachy a o moc. Mnozí socialisté touží po světové vládě.

19.12.2018 v 13:17 | Karma článku: 25.19 | Přečteno: 471 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Je to pro děti. To je celé

Náš návrh, aby všechny děti v mateřských školách a na prvním stupni škol základních měly obědy zdarma (z veřejných peněz, vím - zdarma nic), vyvolává vášně. To je dobře. Jsem za tu debatu ráda. Ukazuje se, kdo chce myslet na děti.

19.12.2018 v 10:45 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 894 | Diskuse

Kateřina Valachová

Politici pro děti k Vánocům

Největší dárek pro české děti by bylo přestat politikařit kolem jejich životů, jejich bezpečí a jejich vzdělávání. Samozřejmě – to by nebyl efektní balíček pod stromečkem. Ale byl by to skvělý příspěvek k jejich budoucnosti.

19.12.2018 v 8:02 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 311 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč OSN brání teroristy a odsuzuje neustále jen Izrael?

Vždy jsem si říkal, že by OSN by měla být neutrální organizace, která bude usilovat o hledání míru a spravedlnosti. Bohužel to, co se v OSN děje poslední dobou má k neutralitě daleko. A Izrael by o tom mohl vyprávět.

17.12.2018 v 11:43 | Karma článku: 41.81 | Přečteno: 2833 | Diskuse

Petr Drozdík

Orlované vypískali Gebauera a symbolicky mu vrátili koblihu

Tři plné zájezdové autobusy a další občané z Orlové přijeli 13. prosince na zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje demonstrovat za svou nemocnici.

17.12.2018 v 8:10 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 711 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 774

Provozovatel soukromé zubní ordinace na pražských Vinohradech (21 let). Celoživotní fanda fotbalové Sparty Praha, britské kapely Jethro Tull, mistra Richarda Wagnera a v posledních letech i nadšený golfista s HCP 34,5.

V roce 2013 se řízením osudu ocitl na 13.místě pražské kandidátky TOP 09 ve volbách do Poslanecké sněmovny. V komunálních volbách na podzim 2014 byl zvolen již podruhé za sebou členem zastupitelstva MČ Praha 2.

V současné době člen KDU-ČSL, působí jako opoziční zastupitel v Praze 2.

Najdete na iDNES.cz